Current Department Chairs

ADVANCED TECHNOLOGYNAMEPHONE
Aeronautics, Motorcycle Maintenance, Railroad Operations, Advanced Transportation Technology Larry Johnson 263-1366
 Cosmetology Marcia Bonawitz 558-2597
 Engineering Design Technology, Survey (Geomatics) Ken Fitzpatrick 558-2758
 Electronics Technology Mel Duvall 558-2516
 Graphic Communication Tom Cappelletti 558-2312
 Mechanical-Electrical Technology Jonathan Zeh 558-2358
 Photography Paul Estabrook 558-2627
 Coordinator, Technology Computer Lab Christopher Seddon 558-2663
 BEHAVIORAL AND SOCIAL SCIENCES NAME PHONE
 Administration of Justice Kelly Gould 558-2485
 Anthropology and Geography (co-chairs) Bill Doonan
Michael Hunter
 558-2518
558-2269
 Family and Consumer Science: Early Childhood Education, Fashion, Gerontology, Interior Design, Nutrition and Foods (co-chairs) John Polagruto
Amy Strimling
 558-2753
558-2754
 History, International Studies Program, Social Science and Political Science Carl Sjovold 558-2274
 Psychology and Sociology (co-chairs) Grace Austin
Angela Block
 650-2976
558-2159
 Coordinator, International Studies Program Riad Bahhur 650-2738
 BUSINESS NAME PHONE
 Accounting, Business, Business Technology, Economics, Management, Marketing, Real Estate Debra Crumpton 558-2456
 Computer Information ScienceSheley Little

Tim Taylor

 558-2650

558-2416

 COUNSELING NAME PHONE
 Human Career Development Annette Barfield 558-2579
 Student Services Kristine Janssen 558-2063
 HUMANITIES AND FINE ARTS NAME PHONE
 Art Chris Daubert 558-2210
 Communication, Humanities Patti Redmond 558-2260
 Foreign Languages Mari Carmen Garcia 530-747-5212
 Music Kathleen Poe 558-2419
 Philosophy (co-chairs) Jesse Womack
Beth Forrester
 558-2109
558-2480
 Sign Language Studies Kevin Clark 866-954-8232
 Theatre Arts and Film Shawn Weinsheink 558-2130
 KINESIOLOGY, HEALTH AND ATHLETICS NAME PHONE
 Kinesiology, Health, Physical Education Connie Zuercher 558-2445
 LANGUAGE AND LITERATURE NAME PHONE
 English (ENGWR, ENGLT, ENGCW, ENGED, ENGLB) Josh Roberts 558-2238
 English as a Second Language (ESL, ESLG, ESLP, ESLR, ESLW) Barbara Toupadakis 558-2143
 Journalism Dianne Heimer 558-2695
 Reading Rachel Spangler 558-2920
 LEARNING RESOURCES NAME PHONE
 Learning, Tutoring and Academic Technology Susan Griffin 650-2791
 Library, Library and Information Technology Jeffrey Karlsen 558-2583
MATHEMATICS, STATISTICS AND ENGINEERING NAME PHONE
 Engineering Daniel Styer 558-2216
 Mathematics and Statistics Lonnie Larson 558-2268
 SCIENCE AND ALLIED HEALTH NAME PHONE
 Astronomy, Geology, Physics Michael Richardson 650-2744
 Biology Robin Roffey 558-2373
 Chemistry Marisa Alviar-Agnew 650-2950
 Nursing Glennda Wagner 558-2349
 PTA (Program Coordinator) Beth Chape 558-2298
 OTA (Program Coordinator) Ada Hoerl 558-2297
 Dental Hygiene (Program Coordinator) Melissa Fellman 558-2096
 Dental (Program Coordinator) Melodi Randolph 558-2038